
Nieestetyczny wygląd brzucha jest niezwykle częstym problemem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Brak akceptacji swojego ciała ma bezpośredni wpływ na osłabienie psychiczne, a często ogranicza także swobodę funkcjonowania. Abdominoplastyka to operacja plastyczna brzucha, która pomaga przywrócić dawny wygląd w tej partii ciała. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego, co wpływa na poprawę estetyki oraz jędrności skóry.
Abdominoplastyka jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Decydują się na niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni – niezależnie od wieku. Wskazania do zabiegu nie uwzględniają jedynie przyczyn estetycznych, ale również te zdrowotne. Należą do nich m.in.:
Abdominoplastyka, podobnie jak każdy inny zabieg, wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, w celu przeprowadzenia podstawowego wywiadu lekarskiego. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zlecić wykonanie rutynowych badań, takich jak morfologia krwi, układ krzepnięcia, ogólne badanie moczu itp. W niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie także badań dodatkowych: np. EKG, RTG czy USG jamy brzusznej.
Planując wykonanie zabiegu abdominoplastyki należy pamiętać o:
Abdominoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 3-4 godziny. Zabieg poprzedzają konsultacje z chirurgiem, podczas których pacjentowi zostaje przedstawiony szczegółowy plan operacji. Zwykle odbywa się ona w III etapach:
Abdominoplastyka wymaga hospitalizacji przez pierwszą dobę po wykonaniu operacji. Następnie przez 2 tygodnie niezbędny jest odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej do minimum. Przez pierwsze 3 tygodnie po zabiegu zaleca się noszenie bielizny uciskowej, ułatwiającej proces gojenia. Po upływie ok. 6 tygodni można powrócić do normalnego trybu życia.
Rezultat operacji jest trwały, a pierwsze efekty widoczne są po zagojeniu się ran i ustąpieniu obrzęków. Abdominoplastyka wyraźnie poprawia ogólny wygląd brzucha, elastyczność skóry, modeluje sylwetkę oraz pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie pacjenta.