Abdominoplastyka Warszawa

Abdominoplastyka Warszawa

Nieestetyczny wygląd brzucha jest niezwykle częstym problemem, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Brak akceptacji swojego ciała ma bezpośredni wpływ na osłabienie psychiczne, a często ogranicza także swobodę funkcjonowania. Abdominoplastyka to operacja plastyczna brzucha, która pomaga przywrócić dawny wygląd w tej partii ciała. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru fałdu skórno-tłuszczowego, co wpływa na poprawę estetyki oraz jędrności skóry.

Abdominoplastyka – wskazania do zabiegu

Abdominoplastyka jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Decydują się na niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni – niezależnie od wieku. Wskazania do zabiegu nie uwzględniają jedynie przyczyn estetycznych, ale również te zdrowotne. Należą do nich m.in.:

 • nieestetyczny wygląd brzucha spowodowany ciążą: wiotkie mięśnie, duże rozstępy, utrata elastyczności skóry;
 • nadmiar wiotkiej, wiszącej skóry, na skutek dużego spadku masy ciała;
 • przepuklina brzuszna lub rozstęp kresy białej;
 • odparzenia i infekcje grzybicze rozwijające się w fałdach skóry.

Abdominoplastyka – przygotowanie do zabiegu

Abdominoplastyka, podobnie jak każdy inny zabieg, wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, w celu przeprowadzenia podstawowego wywiadu lekarskiego. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, lekarz może zlecić wykonanie rutynowych badań, takich jak morfologia krwi, układ krzepnięcia, ogólne badanie moczu itp. W niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie także badań dodatkowych: np. EKG, RTG czy USG jamy brzusznej.

Planując wykonanie zabiegu abdominoplastyki należy pamiętać o:

 • poinformowaniu lekarza o wszystkich zażywanych w ostatnim czasie lekach;
 • ograniczeniu lub całkowitej rezygnacji z palenia papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych – co najmniej na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem;
 • zaprzestaniu zażywania aspiryny i jej pochodnych – co najmniej na 2 tygodnie przed operacją;
 • ograniczeniu spożywania nadmiernych ilości alkoholu i niezdrowej żywności.

Abdominoplastyka – jak wygląda zabieg?

Abdominoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 3-4 godziny. Zabieg poprzedzają konsultacje z chirurgiem, podczas których pacjentowi zostaje przedstawiony szczegółowy plan operacji. Zwykle odbywa się ona w III etapach:

  1. Znieczulenie – przed przystąpieniem do zabiegu, pacjent zostaje podłączony do specjalistycznej aparatury monitorującej jego aktualny stan. Najczęściej podawane jest znieczulenie ogólne i zazwyczaj towarzyszy mu intubacja dotchawiczna. Jednak ostateczna decyzja o wyborze rodzaju znieczulenia, uzależniona jest od indywidualnych potrzeb pacjenta.
  2.  

  3. Wykonanie cięć chirurgicznych – plastyka powłok brzusznych wymaga wykonania cięcia horyzontalnego w okolicy podbrzusza. Długość oraz kształt cięcia uwarunkowane są ilością skóry na brzuchu oraz jej umiejscowieniem. Po wypreparowaniu oraz usunięciu zbędnych płatów skóry, odsłonięte zostają mięśnie brzucha. Po ich zaopatrzeniu, skóra z nadbrzusza naciągana jest tak, aby uzyskała odpowiednie naprężenie. Zabieg zakończony jest wyeliminowaniem nadmiernej ilości tkanek z partii brzucha, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
  4.  

  5. Zamknięcie cięć – przed zaszyciem wykonanych nacięć, pod skórę wprowadzane są dreny odprowadzające gromadzącą się po zabiegu krew i płyny. Następnie zostaje zaszyte cięcie w okolicy podbrzusza, często z wykorzystaniem estetycznego szwu śródskórnego. Po zakończonej operacji, pacjentowi zakładane jest specjalne ubranie uciskowe, które zapobiega obrzękom i wspomaga obkurczanie powłok brzucha.

   

  Abdominoplastyka – rekonwalescencja i rezultaty zabiegu

  Abdominoplastyka wymaga hospitalizacji przez pierwszą dobę po wykonaniu operacji. Następnie przez 2 tygodnie niezbędny jest odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej do minimum. Przez pierwsze 3 tygodnie po zabiegu zaleca się noszenie bielizny uciskowej, ułatwiającej proces gojenia. Po upływie ok. 6 tygodni można powrócić do normalnego trybu życia.

  Rezultat operacji jest trwały, a pierwsze efekty widoczne są po zagojeniu się ran i ustąpieniu obrzęków. Abdominoplastyka wyraźnie poprawia ogólny wygląd brzucha, elastyczność skóry, modeluje sylwetkę oraz pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie pacjenta.

   

Lista zabiegów