
Ginekomastia może występować u mężczyzn niezależnie od wieku. Często pojawia się już u noworodków, później w okresie pokwitania, a także po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Schorzenie zwykle nie jest groźne, ale wiąże się ze znacznym obniżeniem standardu życia, prowadzi do przykrych doświadczeń w sytuacjach, w których należy odsłonić klatkę piersiową. Ginekomastia ogranicza komfort psychiczny, prowadzi do kompleksów i może powodować problemy w życiu seksualnym. Współcześnie medycyna jest w stanie doskonale sobie z tym radzić, a skuteczne zabiegi zapewniają mężczyznom, dotkniętym tą przypadłością, pełną swobodę.
Ginekomastia to nienowotworowe jedno- lub dwustronne powiększenie gruczołów sutkowych u mężczyzn, które wywołane jest rozrostem tkanki gruczołowej.
Najczęstsze przyczyny ginekomastii:
Ginekomastię i lipomastię leczy się poprzez:
Jeśli przypadłość rozwinęła się w duże, obwisłe piersi zabieg chirurgiczny uzupełniany jest wycięciem nadmiaru skóry i przesunięciem otoczki sutkowej ku górze. Rodzaj zabiegu dobierany jest indywidualnie do pacjenta i wykonywany jest najlepszym sprzętem i według najbezpieczniejszej techniki.
Wśród przeciwwskazań do poddania się zabiegowi ginekomastii wymienić należy:
Zabieg poprzedza konsultacja ze specjalistą, który zakwalifikuje pacjenta do leczenia chirurgicznego, dobierze odpowiednią metodę oraz przedstawi wszystkie zalecenia, przeciwwskazania, realne efekty i zleci niezbędne badania. Czas trwania zabiegu to ok. 2 godz.
Przebieg usunięcia ginekomastii zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości. Pacjentów z ginekomastią I-II stopnia operuje się poprzez niewielkie nacięcie ok. 2 cm w dolnej części otoczki sutkowej.
Ginekomastii III stopnia towarzyszy znaczne powiększenie gruczołu i nadmiar skóry. W tym przypadku operację wykonuje się poprzez cięcie wokół brodawki sutkowej i w fałdzie podsutkowym lub na kształt litery “T”.
W przypadku lipomastii dolegliwość I i II stopnia można usunąć, stosując jedynie liposukcję. Jeżeli lipomastia występuje w stopniu III konieczna jest również redukcja nadmiaru skóry poprzez cięcie w kształcie litery “T”.
Rany pozabiegowe goją się 7-10 dni. Okres rekonwalescencji wynosi 6-8 tygodni, w tym czasie koniecznie należy powstrzymać się od aktywności fizycznej, opalania oraz korzystania z basenów i saun. Ponadto należy szczególnie dbać o higienę oraz pielęgnację miejsca pozabiegowego. Kontrola pozabiegowa powinna odbyć się po ok. 2-4 dniach, następnie usuwane są szwy. Pacjent jest zobowiązany do noszenia specjalnego stroju uciskowego przez ok. 20 dni, w celu uniknięcia powstawania obrzęków i krwiaków. Aby uniknąć zakrzepów, poza stosowaniem leków, wykorzystywany jest też system sekwencyjnego drenażu uciskowego. Do objawów niepożądanych zaliczyć należy tkliwość i przeczulicę w obrębie klatki piersiowej.
Leczenie ginekomastii ma na celu przywrócenie męskiego wyglądu klatki piersiowej i jest to główny efekt zabiegu. Wygląd męskich piersi znaczne się polepszy. Ich kształt, wielkość oraz napięcie skóry będą poprawne i estetyczne. Główny efekt w dużej mierze jest kwestią indywidualną i nie jest jednakowy w przypadku wszystkich pacjentów.
Koszty leczenia uzależnione są od stopnia zaawansowania schorzenia oraz wybranego znieczulenia. Ceny wahają się w przedziale 7-10 tysięcy złotych. Najdroższe są zabiegi, które dotyczą ginekomastii olbrzymiej i wiążą się z redukcją skóry.