
Twarz kobiety wiele pokazuje i odkrywa, jest pełna emocji i barw. Zmienione rysy twarzy, jej owal czy podbródek z czasem tracą swoje naturalne piękno. Często kobieta czuje się młodo, jest aktywna nawet w starszym wieku, ale jej twarz zdradza zbyt wiele – odsłania to, czego nie powinna. Zmiany, które zachodzą szczególnie po 40. roku życia u kobiety, często są widoczne właśnie w okolicach twarzy. Chirurgia plastyczna wyszła naprzeciw tym zachodzącym zmianom i oferuje kobietom skuteczny zabieg, a dokładnie lifting twarzy.
Lifting jest zabiegiem, który skutecznie przywraca młody wygląd twarzy, sprawia, że kobieta może wyglądać na tyle lat, na ile czuje się w środku. Lifting jest inwazyjnym sposobem na naturalne odmłodzenie. Jego rezultaty cieszą się wielkim powodzeniem wśród kobiet, szczególnie w średnim wieku. Mimo że jest to zabieg chirurgiczny, to w rezultacie ingerencja chirurgiczna jest mało zauważalna.
Pacjentka, która decyduje się na operację, musi najpierw skonsultować się z lekarzem i przedstawić swoje oczekiwania. Jeśli nie ma żadnych przeszkód, kobieta poddaje się operacji. Sam zabieg trwa od 3 do 6 godzin i często jest łączony z innymi zabiegami, jak np. modelowanie tłuszczem. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie w taki sposób i w takim miejscu, aby blizna była możliwa do zakrycia. Najczęściej jest to granica włosów i czoła, a także okolice uszu lub z tyłu głowy we włosach.
Aby zabieg spełnił oczekiwania pacjentki, nie wystarczy tylko naciągnąć skórę, potrzebna jest również ingerencja w tkanki położone głębiej.
Zabieg kończy się poprzez założenie szwów i opatrunku. Dodatkowo, aby wspomóc cały proces gojenia się, lekarz zakłada pacjentce elastyczną maskę pozabiegową. Taką maskę należy nosić całodobowo przez ok. 14 dni. Lifting twarzy wiąże się z pozostaniem w klinice przez dobę po zakończonej operacji, a przed wyjściem do domu następuje zamiana opatrunków.
Pacjentka po tygodniu powinna zgłosić się do lekarza w celu ściągnięcia szwów – jest to pierwszy z dwóch etapów rekonwalescencji. Kolejny następuje po 10-14 dniach. W tym czasie należy unikać aktywności fizycznej do 2 miesięcy po operacji.
W czasie konsultacji z lekarzem pacjentka otrzymuje skierowanie na wykonanie potrzebnych badań. Są one konieczne, aby zabieg przebiegł bez zarzutów oraz nie pojawiły się niepożądane skutki uboczne. W czasie operacji najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentki oraz bezproblemowy okres rekonwalescencji. Dlatego też lekarz jest zobowiązany zlecić wykonanie potrzebnych badań, którymi są m.in.:
Dopiero z wynikami powyższych badań lekarz konsultuje pacjentkę i podejmuje decyzję o zabiegu.
Tak jak w przypadku większości zabiegów chirurgicznych, również lifting twarzy wiąże się z pewnymi przeciwskazaniami. Pacjentka nie może poddać się operacji jeśli:
Bezpośrednio po zabiegu oraz przez kilka kolejnych dni twarz może być opuchnięta i zasiniona, lecz te objawy będą stopniowo ustępować. Cała rekonwalescencja trwa około 2 tygodnie, a ostateczne efekty są zauważalne ok. pół roku od operacji.
Efekt liftingu utrzymuje się nawet przez kilka lat. Jego ogromną zaletą jest to, że końcowy efekt jest naturalny, a twarz odmłodzona. Poprawa owalu twarzy i lepsze napięcie skóry sprawiają, że pacjentki chętnie decydują się na zabieg. Kolejnym atutem jest wyraźnie zarysowana linia żuchwy, a także wymodelowany podbródek.
Lifting twarzy uważany jest za najtrwalszy ze wszystkich zabiegów estetycznych.