Operacja nosa Warszawa

Operacja nosa Warszawa

Kształt nosa ma znaczący wpływ na ogólny wygląd twarzy. Często zdarza się, że z powodu wielkości, kształtu lub nabytego defektu, nos staje się przyczyną kompleksów. Co więcej, wady tego typu nie wpływają jedynie na estetykę nosa, ale mogą być przyczyną problemów z drożnością i prawidłowym oddychaniem. Chirurgia plastyczna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, oferując operacje nosa, zwane także rhinoplastyką. Na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować?

Operacje nosa – wskazania do zabiegu

Wskazania do operacji nosa można podzielić na dwie grupy:

 1. Wskazania estetyczne – działania mające na celu usunięcie defektów nosa, które stricte pogarszają jego wygląd, ale nie wpływają bezpośrednio na nieprawidłowe funkcjonowanie narządu. Można do nich zaliczyć m.in.: garb nosa, nos wysoki, nos długi, bądź nos opadający.
 2. Wskazania medyczne – są to działania mające na celu poprawę mankamentów wywołujących dolegliwości, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem nosa. Są to najczęściej wady wrodzone narządu, zmiany pourazowe lub niesatysfakcjonujące rezultaty wcześniejszych operacji.

Operacje nosa – przygotowanie do zabiegu

Operacja nosa jest zabiegiem chirurgicznym i z tego powodu wymaga specjalistycznego przygotowania. Przed operacją konieczna jest konsultacja lekarska. Wówczas lekarz przeprowadza wywiad w celu ustalenia ewentualnych chorób współistniejących, przyjmowanych leków oraz przeciwwskazań do zabiegu. Omawiany jest także pierwotny wygląd nosa, a po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjentki, lekarz dokonuje wizualizacji efektu końcowego.

Przed operacją nosa niezbędne jest wykonanie badań zleconych przez lekarza podczas konsultacji. Do najczęściej wymaganych należą:

 • morfologia,
 • badanie moczu,
 • badanie grupy krwi,
 • EKG, szczepienie przeciwko WZW B.

 

Na ok. 2 tygodnie przed operacją nosa, należy zaprzestać stosowania leków zawierających aspirynę lub jej pochodnych, a także leków przeciwzakrzepowych. Natomiast na kilka dni przed samym zabiegiem, zaleca się abstynencję oraz zrezygnowanie z mocnej kawy.

Operacja nosa – jak wygląda zabieg?

Operacja nosa jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Można ją wykonać za pomocą dwóch metod:

 1. technika otwarta – polega na wykonaniu cięcia na słupku nosa. Z tego miejsca modelowana jest kość, chrząstki lub skrzydełka. Blizna pooperacyjna znajduje się wówczas pod spodem narządu, w miejscu, w którym pada naturalny cień na twarzy.
 2. technika zamknięta – polega na wykonaniu nacięć wewnątrz przedsionka nosowego i przeprowadzeniu korekcji wskazanych partii nosa.

 

Technika zabiegowa dobierana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, w oparciu o warunki anatomiczne i wskazania medyczne. Przy obu metodach, operacja nosa zakończona jest zszyciem wykonanych cięć skóry i błony śluzowej, a także unieruchomieniem narządu za pomocą szyny.

Operacje nosa – rekonwalescencja i efekty po zabiegu

Hospitalizacja odbywa się przez pierwszą dobę po operacji nosa. Wówczas niezbędne jest noszenie opatrunków w przewodach nosowych. Po ich usunięciu pacjent może wrócić do domu. Po upływie 7-10 dni należy ponownie zgłosić się do lekarza, w celu usunięcia gipsu i szwów.

Przez cały okres gojenia, nos jest wyraźnie obrzęknięty i mogą pojawić się siniaki wokół oczu. Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować sauny i słońca. Ostateczny efekt zabiegu jest zależny od rodzaju skorygowanego defektu i można ocenić go po upływie ok. 12 miesięcy.

Widoczne efekty operacji nosa to m.in.:

 • nowy kształt narządu,
 • eliminacja garbu,
 • wyraźne zwężenie lub zmniejszenie nosa,
 • wyprostowanie nosa,
 • poprawa drożności nosa i łatwość w oddychaniu.

Ile kosztuje operacja nosa?

Nie ma stałej kwoty, którą trzeba przeznaczyć na operację nosa. Wszystko zależy od rodzaju defektu, wymagań pacjenta, prestiżu kliniki i specjalisty oraz wielkości miasta. Plastyczna korekcja nosa może wynieść nawet ok. 20 tys. złotych, natomiast za operację części chrzęstnej nosa trzeba się liczyć z kosztem ok. 18 tys. Zdecydowanie tańsza jest korekcja przegrody nosowej – jej cena oscyluje wokół 8 tys.

Lista zabiegów