
Kształt nosa ma znaczący wpływ na ogólny wygląd twarzy. Często zdarza się, że z powodu wielkości, kształtu lub nabytego defektu, nos staje się przyczyną kompleksów. Co więcej, wady tego typu nie wpływają jedynie na estetykę nosa, ale mogą być przyczyną problemów z drożnością i prawidłowym oddychaniem. Chirurgia plastyczna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, oferując operacje nosa, zwane także rhinoplastyką. Na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować?
Wskazania do operacji nosa można podzielić na dwie grupy:
Operacja nosa jest zabiegiem chirurgicznym i z tego powodu wymaga specjalistycznego przygotowania. Przed operacją konieczna jest konsultacja lekarska. Wówczas lekarz przeprowadza wywiad w celu ustalenia ewentualnych chorób współistniejących, przyjmowanych leków oraz przeciwwskazań do zabiegu. Omawiany jest także pierwotny wygląd nosa, a po zapoznaniu się z oczekiwaniami pacjentki, lekarz dokonuje wizualizacji efektu końcowego.
Przed operacją nosa niezbędne jest wykonanie badań zleconych przez lekarza podczas konsultacji. Do najczęściej wymaganych należą:
Na ok. 2 tygodnie przed operacją nosa, należy zaprzestać stosowania leków zawierających aspirynę lub jej pochodnych, a także leków przeciwzakrzepowych. Natomiast na kilka dni przed samym zabiegiem, zaleca się abstynencję oraz zrezygnowanie z mocnej kawy.
Operacja nosa jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Można ją wykonać za pomocą dwóch metod:
Technika zabiegowa dobierana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta, w oparciu o warunki anatomiczne i wskazania medyczne. Przy obu metodach, operacja nosa zakończona jest zszyciem wykonanych cięć skóry i błony śluzowej, a także unieruchomieniem narządu za pomocą szyny.
Hospitalizacja odbywa się przez pierwszą dobę po operacji nosa. Wówczas niezbędne jest noszenie opatrunków w przewodach nosowych. Po ich usunięciu pacjent może wrócić do domu. Po upływie 7-10 dni należy ponownie zgłosić się do lekarza, w celu usunięcia gipsu i szwów.
Przez cały okres gojenia, nos jest wyraźnie obrzęknięty i mogą pojawić się siniaki wokół oczu. Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować sauny i słońca. Ostateczny efekt zabiegu jest zależny od rodzaju skorygowanego defektu i można ocenić go po upływie ok. 12 miesięcy.
Widoczne efekty operacji nosa to m.in.:
Nie ma stałej kwoty, którą trzeba przeznaczyć na operację nosa. Wszystko zależy od rodzaju defektu, wymagań pacjenta, prestiżu kliniki i specjalisty oraz wielkości miasta. Plastyczna korekcja nosa może wynieść nawet ok. 20 tys. złotych, natomiast za operację części chrzęstnej nosa trzeba się liczyć z kosztem ok. 18 tys. Zdecydowanie tańsza jest korekcja przegrody nosowej – jej cena oscyluje wokół 8 tys.