
Nagromadzenie tkanki tłuszczowej często bywa dla wielu osób problemem. Pozbycie się jej wymaga czasu. Jednak nie każdy wie, że nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w ciele może posłużyć do korygowania innych defektów estetycznych. Zabieg przeszczepu tłuszczu, czyli lipofilling pozwala osiągnąć wymarzony kształt poszczególnych części ciała, a także ujędrnić i uelastycznić wybrane okolice. Lipofilling określany jest także jako lipotransfer czy transfer tłuszczowy. To bezpieczny i skuteczny zabieg modelujący sylwetkę, który powoduje, że skóra nabiera blasku i odżywienia.
Ważne jest, aby pamiętać, że lipofilling nie jest alternatywą dla odchudzania, lecz sposobem pozwalającym na modelowanie sylwetki i miejscowe pozbycie się niechcianej tkanki tłuszczowej.
Lipofilling jest całkowicie bezpieczny, ponieważ wiąże się z wypełnieniem naturalnym materiałem. Podczas zabiegu nie ma ingerencji w ciało za pomocą sztucznych preparatów. Do przeprowadzenia lipotransferu lekarz wykorzystuje specjalną kaniulę, czyli rurkę wykonaną z plastiku, która zakończona jest stalową, tępą igłą. Za jej pomocą specjalista pobiera nadmiar tkanki tłuszczowej — najczęściej z ud, brzucha czy pośladków.
W trakcie jednego zabiegu można pobrać maksymalnie 20-30 ml tłuszczu. Tak pobrany materiał jest poddawany specjalnej obróbce — głównie odwirowywaniu, mającemu na celu usunięcie zalegającej wody oraz obumarłych komórek.
Podczas zabiegu pacjent jest znieczulony miejscowo lub ogólnie. Rodzaj znieczulenia zależy od obszaru poddawanego zabiegowi. Pobraną i odpowiednio przygotowaną tkankę tłuszczową specjalista wprowadza w nowe miejsce, które wymaga skorygowania. Lipofilling trwa od 40 min do maksymalnie 2 godzin.
Po operacji lekarz podaje wskazówki oraz wytyczne, niezbędne do pielęgnacji obszarów, które zostały poddane zabiegowi. Niezależnie od tego, która partia ciała została poddana lipofillingowi, trzeba na nią szczególnie uważać.
Ogólne zalecenia po zabiegu, to:
Istotną kwestią jest wykonanie wszelkich badań zleconych wcześniej przez lekarza. Przed samym zabiegiem — najlepiej już dwa dni przed — pacjent powinien unikać picia mocnej kawy czy herbaty, a także spożywania alkoholu. Na dwa tygodnie przed operacją osoby palące nie powinny sięgać po papierosy.
Jeśli lipofilling będzie przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, pacjent jest zobowiązany do bycia na czczo. Nie jest to wymagane w momencie znieczulenia miejscowego.
Operacja zmniejszenia piersi trwa około 3 godz. i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Operację poprzedzają konsultacje z lekarzem chirurgiem, w celu ustalenia efektów i przebiegu leczenia. Zmniejszanie piersi wykonuje się różnymi metodami – cięcie prowadzone jest wokół otoczki i od otoczki pionowo do fałdu pod piersią, lub wokół otoczki, pionowo i w fałdzie, na kształt litery T. Precyzyjnie wykonane cięcia pozostawiają mało widoczne blizny. Po zabiegu konieczne jest pozostanie w szpitalu i przyjmowanie leków przeciwbólowych. Dreny oraz szwy są usuwane w przeciągu 2 tygodni od zabiegu.
Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia zabiegu przeszczepu tłuszczu. Mogą nimi być m.in.:
Mimo że lipofilling to bezpieczny zabieg, są osoby, które nie mogą się mu poddać.
Przeciwskazaniami do operacji są:
Lipofilling jest najlepszą alternatywą w stosunku do innych metod wypełnień. Przez wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej całkowicie eliminuje możliwość wystąpienia reakcji alergicznych lub jakichkolwiek innych skutków ubocznych. Lipofilling wyróżnia bezpieczeństwo dla organizmu pacjenta. Zabieg nie pozostawia żadnych blizn.
Lipofilling nie tylko pozwala na uzupełnienie ubytków i modelowanie konkretnych obszarów ciała — przeczepiona tkanka tłuszczowa to gwarancja odżywionej i zrewitalizowanej skóry w miejscu lipotransferu. Efekty są widoczne już po kilku dniach, a utrzymują się od 2 do nawet 10 lat, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta.