Zmiany skórne

Zmiany skórne Warszawa

Zmiany skórne występują na różnych częściach ciała. Czasami są obecne na skórze od urodzenia, a niejednokrotnie pojawiają się wraz z upływem lat. Bez względu na ich charakter i umiejscowienie nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą okazać się groźne. Zmiany skórne stanowią głównie problem estetyczny, zwłaszcza jeżeli pojawiają się w obrębie twarzy i szyi, jednak narażone na różne czynniki mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Rozwój medycyny pozwala na skuteczne radzenie sobie ze zmianami skórnymi, dlatego warto zapoznać się z metodami ich leczenia.

Jakie zmiany skórne są najczęściej usuwane?

Powszechnie usuwane zmiany skórne to:

  • włókniaki;
  • brodawki łojotokowe;
  • znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki;
  • znamiona skórne;
  • kaszaki;
  • tłuszczaki;
  • nowotwory skóry.

Wskazania do usunięcia zmian skórnych

Powodów do usunięcia zmian skórnych można odnaleźć wiele, głównie jednak tę decyzję motywuje komfort, zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta, dlatego zabiegi tego typu uzasadniają:

  • Wskazania estetyczne — zmiany skórne w widocznych miejscach mogą znacznie szpecić wizerunek i powodować dyskomfort psychiczny. Zwłaszcza twarz, dekolt i szyja są miejscami niepożądanego występowania zmian skórnych, które mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie i wiązać się z licznymi kompleksami. W tym przypadku zabieg ma podnieść standard życia pacjenta oraz zapobiec ewentualnym zagrożeniom chorobowym.
  • Wskazania medyczne — zmiany skórne narażone na częste otarcia i inne uszkodzenia mogą stanowić poważne zagrożenie, ponieważ dodatkowe zranienia powodują dolegliwości bólowe i dyskomfort. Zdarza się, że zmiany są niepokojące, swędzą, bolą i krwawią. Część zmian jest też bezpośrednio narażona na przekształcenie się w nowotwór skóry. Zalecenia medyczne są związane przede wszystkim ze zdrowiem oraz życiem pacjenta.

Jakimi metodami można usuwać zmiany skórne?

Do usuwania zmian skórnych wykorzystywanych jest szereg sposobów z zastosowaniem m.in. zimna, prądu lub fal radiowych. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Wszystko zależy od typu zmiany i oceny specjalisty, którą wydaje zwykle podczas konsultacji poprzedzającej zabieg.

Wyróżnione metody usuwania zmian skórnych:

  • Wycięcie chirurgiczne — jest to jedyna metoda zalecana w przypadku zmian, z których rozwinąć może się nowotwór skóry. Zabieg polega na chirurgicznym wycięciu zmiany w znieczuleniu ambulatoryjnym. Usunięcie chirurgiczne związane jest z dłuższą rekonwalescencją i bezwzględnym zakazem opalania, korzystania z sauny i basenów przez określony przez specjalistę czas.
  • Kriochirurgia — metoda usuwania zmian skórnych z zastosowaniem strumieni ciekłego azotu o temperaturze ok. -140 stopni Celsjusza. Zabieg jest skuteczny i bezbolesny, zalecany kobietom w ciąży, a także dzieciom.
  • Elektrokoagulacja — usuwanie zmian skórnych za pomocą prądu zmiennego o dużej częstotliwości. Przy zastosowaniu tej metody dochodzi do termicznego uszkodzenia tkanek. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, okres gojenia niewielkiej rany zajmuje do 3 tygodni.
  • Radiofrekwencja — stanowi dość nowatorską metodę, która wykorzystuje fale radiowe. Stosowana jest głównie do usuwania włókniaków miękkich. Technika ta działa przez efekt termiczny , który wywołują fale radiowe wysokiej częstotliwości. W czasie zabiegu skóra zabezpieczana jest specjalnymi systemami chłodzącymi i żelami.
  • Laser — powszechna i skuteczna metoda usuwania zmian skórnych. Wyklucza ona ocenę zmiany poprzez badanie histopatologiczne, dlatego zalecana jest wyłącznie na zmiany tzw. łagodne. Zabieg polega na bezkontaktowym odparowaniu zmiany za pomocą wiązki promieni laserowych. Okres gojenia wynosi 1-3 tygodni.

Efekty po zabiegu usunięcia zmian skórnych

Bez względu na zastosowaną metodę usuwania, należy dbać o pielęgnację i higienę, by nie narazić miejsca na zakażenie, zabrudzenie itp. Zabiegi wykonywane są z dbałością o to, by nie pozostawiały niechcianych śladów. Efekt końcowy przede wszystkim związany jest z indywidualnymi zdolnościami regeneracyjnymi skóry.

Z jakimi kosztami wiąże się usunięcie zmian skórnych?

Cena zabiegu jest ściśle związana z metodą, jaką wybierze lekarz oraz od ilości zmian. Zwykle ceny usunięcia pojedynczej zmiany to od 300 zł wzwyż.

Wszystkie zabiegi

Formularz kontaktowy