Korekcja małżowin usznych Warszawa

Korekcja małżowin uszynych Warszawa

Korekcja małżowin usznych

Wygląd małżowin usznych potrafi przysporzyć problemów. Już od najmłodszych lat można spotkać się z drwinami innych osób spowodowanymi dużymi, odstającymi czy niekształtnymi uszami. Rodzi to liczne kompleksy, niechęć do samego siebie i w efekcie podejmowanie prób zakrycia niedoskonałości uszu za wszelką cenę. W tym celu najlepiej sprawdza się korekcja małżowin usznych.

Na czym polega korekcja małżowin usznych?

Korekcja małżowin usznych to operacja z zakresu chirurgii plastycznej, która pozwala zniwelować problemy związane z wyglądem małżowin usznych. Zabieg jest wykonywany głównie u osób z deformacjami, zarówno tymi wrodzonymi jak i nabytymi np. w wyniku urazów i uszkodzeń. Korekcja małżowin usznych pozwala także na pozbycie się problemu odstających lub zbyt dużych małżowin usznych.

Jakie są wskazania do wykonania korekcji małżowin usznych?

Decyzja o operacji motywowana jest głównie przyczynami estetycznymi, a także wskazaniami leczniczymi, tj.:

  • odstające małżowiny uszne;
  • przerost płatków uszu;
  • nadmierny rozwój obrąbka ucha;
  • niedorozwój grobelki;
  • deformacje nabyte.

Przebieg operacji korekcji małżowin usznych

Operacja wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym, co sprawia, że pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić szpital. Korekcję małżowin usznych poprzedza konsultacja, która ma na celu omówienie przebiegu leczenia i spodziewanych efektów. Pole operacji, linie narysowane przez lekarza chirurga oraz cięcia w obrębie małżowiny ucha, zależne są od specyfiki operacji i zamierzonych efektów. Miejsca nacięć wyznaczane są na skórze z tyłu małżowiny usznej. Następnie usuwany jest nadmiar płatka ucha lub wykonywana korekta deformacji. Szwy zakładane są tak, aby wytworzyły naturalne fałdowanie małżowiny, lub zmniejszyły kont nachylenia w przypadku odstających uszu.

Rekonwalescencja po korekcji małżowin usznych

Powrót do pełnej sprawności po korekcji małżowin usznych zajmuje około 2 tygodnie, natomiast z wymagającymi aktywnościami należy wstrzymać się przez 2 miesiące. Miejsce po operacji jest wrażliwe, dlatego powinno się unikać wszelkich kontaktów z uchem. Bezpośrednio po zabiegu odczuwalny jest ból, co zmusza do przyjmowania leków przeciwbólowych. Szczególnie ważne jest także odpowiednie dbanie o higienę, zabezpieczanie ran oraz stosowanie specjalnej opaski na uszy.

Efekty korekcji małżowin usznych

Pierwsze zmiany widoczne są bezpośrednio po wykonanej korekcji małżowin usznych, jednak na uzyskanie ostatecznego efektu potrzeba powyżej 6 miesięcy. Optymalny wygląd jest w dużym stopniu zależny od stosowania się do zaleceń przez pacjenta. Wśród efektów korekcji małżowin usznych najważniejsza jest ogólna poprawa wyglądu uszu i symetrii twarzy oraz ogromny wpływ na samopoczucie pacjenta.

Lista zabiegów